Najważniejsze usprawnienia gospodarki narzędziowej - część 1
Z poprzedniego wpisu wiesz, jakie są najczęstsze błędy popełnianie przy organizacji gospodarki narzędziowej. Teraz nadszedł czas na przygotowanie prawidłowej organizacji w taki sposób, by nie generować zbędnych kosztów.
Poznaj Najważniejsze usprawnienia, których wprowadzenie sprawi, że narzędziownia w Twojej firmie będzie działać dobrze, jak nigdy do tej pory!
Przyjmij, a później zastosuj odpowiednią strategię zarządzania narzędziami
Nie masz opracowanej strategii gospodarki narzędziowej? Do duży błąd! Ułożenie odpowiednich procesów dotyczących narzędziowni, takich jak naprawy, wydania sprzętu, czy zakupy, znacznie ułatwią trzymanie w ryzach kosztów. Są na to 3 sprawdzone sposoby:
Wewnętrzne zarządzanie gospodarką narzędziową
wszystkie procesy związane z użytkowaniem narzędziowni leżą po stronie przedsiębiorstwa.
Mieszane zarządzanie gospodarką narzędziową
część procesów realizuje firma, część zewnętrzne podmioty, np. serwis.
Zewnętrzne zarządzanie gospodarką narzędziową
cała obsługa narzędziowni przekazana zostaje firmie zewnętrznej. Na nich również spoczywa odpowiedzialność za stan narzędzi, zakupy, czy utylizację.
Oznakuj narzędzia
By kontrolować narzędzia firmy, wystarczy odpowiednio oznakować etykietami lub znacznikami RFID.
Pozwoli to też na „trzymanie” elektronicznej karty. Na niej znajduje się cała historia każdej sztuki używanego sprzętu.
Wprowadź elektroniczną ewidencję narzędzi i system do zarządzania nimi
Co zyskasz dzięki lepszemu katalogowaniu posiadanego już sprzętu? Pełną kontrolę nad jego przepływem. Będziesz miał na bieżąco wgląd do aktualnego zużycia każdej sztuki sprzętu, co z kolei sprawi, że dzięki temu zoptymalizujesz zakupy, ale też ukrócisz przywłaszczanie narzędzi przez pracowników. Warto postawić na sprawdzony system, jak np. System Narzędziownia, który oferuje wszystkie te funkcje.
Monitoruj przepływ narzędzi i stan zapasów
Odpowiedni system do zarządzania narzędziami zapewni Ci możliwość pełnego monitorowania, kto, kiedy i gdzie używa danego narzędzia. Jest istotne, chociażby dlatego, że już podczas wdrożenia znajdziesz mnóstwo narzędzi, które się “zgubiły”. Inna rzecz, że bieżąca kontrola stanów magazynowych nie będzie już żmudną pracą, a zajmie tylko chwilę
Wiesz już, jak monitorować przepływ narzędzi i stan zapasów. Jak wprowadzać elektroniczną ewidencję narzędzi. Jak je oznakować oraz jak nimi zarządzać. Jednak nie jest to pełna wiedza o błędach gospodarki narzędziowej. Dlatego już niebawem pojawi się kolejny wpis o tym szerokim problemie.