Najczęstsze problemy w gospodarce narzędziowej. Na co zwrócić uwagę?
Celem gospodarki narzędziowej jest bieżące zaopatrywanie stanowisk roboczych w niezbędne narzędzia, które są w odpowiednim stanie technicznym i przy tym generują jak najniższy koszt.
Są co najmniej dwa powody, dla których odpowiednie zarządzanie narzędziami w firmie ma kluczowe znacznie.
Generują stałe koszta związane z ich utrzymaniem. Może to znacznie obniżać wyniki finansowe firmy.
2
Ich brak może spowodować dotkliwe przestoje w produkcji, co prowadzi do opóźnień i obniży moce przerobowe przy nieefektywnym gospodarowaniu.
Z jakimi najczęstszymi problemami mierzymy się w gospodarce narzędziowej?
Nadal bardzo często spotykamy się z tym błędem powielanym przez sporą część przedsiębiorców. Bez odpowiedniej ewidencji nie będzie jakiejkolwiek poprawy – w końcu trudno kontrolować stany magazynowe i zużycie sprzętu bez bieżącej wiedzy na ich temat.
Nadmiarowe, zdublowane i niepotrzebne zakupy sprzętu oraz narzędzi
Kto na to się nie “naciął”? Wiemy, że wiele osób – w końcu jest to jeden z najpoważniejszych problemów narzędziowni i gospodarek w firmach.
Brak poszanowania dla sprzętu i generalna bezkarność jest dużym problemem. W sytuacji, gdy nikt nie panuje nad obiegiem narzędzi, nie kontroluje ich stopnia zużycia i przemieszczania się, pracownik może to wykorzystać. Niestety z doświadczenia z pracy z firmami wiemy, że zdarzają się procedery przywłaszczania firmowego majątku.
Nieuporządkowany magazyn i proces wydawania narzędzi
Papierowa dokumentacja, ręczne wydawanie narzędzi i brak kontroli nad ich przepływem to kolejne powody, przez które gospodarka narzędziowa generuje zbędne koszta.
Innym problemem jest przeciągająca się kolejka przed narzędziownią. Fachowcy zamiast pracować muszą czekać, aż w końcu dostaną odpowiednie narzędzia.
Wiemy już co zaburza gospodarkę narzędziową. W tym artykule poznasz rozwiązania problemów związanych z gospodarką narzędziową.