Jak ograniczyć kradzież narzędzi i sprzętu?

Jak ograniczyć kradzież narzędzi i sprzętu?

Zgubiony sprzęt, usterki, a nawet kradzieże narzędzi to niestety chleb powszedni wielu firm budowlanych. Brak ewidencji, praca w terenie i nieprzypisanie sprzętu do konkretnej osoby tylko to ułatwia. Jak walczyć z kradzieżą narzędzi i zabezpieczyć się przed tym procederem w przyszłości? O tym w artykule poniżej.

Przyczyny kradzieży w firmach budowlanych

Jakie są główne przyczyny kradzieży sprzętu? Najczęściej złodziej wykorzystuje okazję, bo:

Narzędzia nie są oznakowane

nieoznaczony sprzęt często aż prosi się o “przywłaszczenie” przez nieuczciwego pracownika. W końcu wie on, że trudno takie narzędzie monitorować i lokalizować. Jeśli kontrola elektronarzędzi nie jest zautomatyzowana, nie mamy bieżącego obrazu stanów sprzętu.

Nieprawidłowe magazynowanie narzędzi (również odzieży roboczej)

bałagan w magazynach, to większe straty. Z kolei brak organizacji, to znacznie trudniejsza weryfikacja stanów posiadania.

Brak odpowiedzialności

brak informacji o dokładnej ilości, terminów wydania czy dokładnej ilości to następne czynniki, które dają okazję do kradzieży!

Narzędzia bez odpowiedniej opieki

na narzędzia trzeba mieć cały czas skierowane oczy. Pozostawiony sprzęt bez opieki może łatwo zostać skradziony zarówno przez kogoś z zewnątrz, jak i przez nieuczciwych pracowników.

Skutki kradzieży narzędzi i firmowego majątku

Gdy myślimy o odczuwalnych skutkach kradzieży, to przede wszystkim do głowy przychodzi nam fakt, że będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty związane z uzupełnieniem powstałych braków. Problem w tym, że nie jest to jedyny negatywny skutek tego procederu.

Kradzieże przekładają się również na:
wyższe koszty realizacji projektów, większe koszty budowy
opóźnienia przy pracach wynikające z oczekiwania na dostawy nowego sprzętu. W ostateczności również kary umowne

utrata zaufania do pracowników. Za tym idzie gorsza jakość i wydajność pracy, i stricte relacje międzyludzkie

Jak widzisz, kradzieże są jeszcze poważniejszą jeszcze sprawą, niż mogłoby się wydawać. Dlatego wymagane jest skuteczne przeciwdziałanie. Na szczęście jest na to sposób — dokładna ewidencja i trwałe znakowanie cechuje się wysoką efektywnością w zapobieganiu temu procederowi.

Jak zapobiegać kradzieży narzędzi w firmie?

Prawidłowe oznakowanie narzędzi budowlanych jest niezwykle istotne! Właśnie dzięki tym krokom możesz w przyszłości uchronić firmę przed nadprogramowymi wydatkami. Dlatego warto postawić na kontrolę narzędzi.

Dzieli Cię tylko 5 kroków do zabezpieczenia narzędzi.

Krok 1

Zależy Ci na narzędziach, maszynach czy kluczowych zasobach? Oznakuj je!

Takie podejście umożliwi Ci identyfikację każdej rzeczy w dowolnym momencie. Tu świetnie się sprawdzą tagi RFID, które cechują się dużą odpornością na zniszczenia i można je ukryć wewnątrz urządzeń.

Pracownicy zupełnie zmienią podejście, bo będą też wiedzieć, że sprzęt jest stale monitorowany.
Krok 2
Prowadzenie dokładnej ewidencji sprzętu to klucz do sukcesu

Dzięki ścisłej ewidencji narzędzi, elektronarzędzi i materiałów dokładnie wiesz, jakie ilości posiadasz, ale też kto, kiedy z danych zasobów korzysta. W tym może ci pomóc program Narzędziownia, który powstał do tego celu.

Bieżąca dokładna ewidencja to również znacznie łatwiejsza okresowa inwentaryzacja.

Pracownicy zupełnie zmienią podejście, bo będą też wiedzieć, że sprzęt jest stale monitorowany.

Krok 3
Rejestruj i personalizuj wydania narzędzi do konkretnych osób

Każde wydanie sprzętu z informacją o tym, kto i kiedy je pobrał, jest rejestrowane. Sprawia to, że pracownik jest odpowiedzialny za użytkowane narzędzia. Dzięki identyfikatorom i tagom RFID zautomatyzujesz cały proces wydawania, bez konieczności ręcznego notowania każdej operacji.

Krok 4
Regularne kontrole sprzętu i legalizacja narzędzi pomiarowych

Regularne przeglądy narzędzi pomiarowych i sprzętu otwierają furtkę do dokładnego monitorowania stanu narzędzi. Co dzięki temu zyskasz? Przede wszystkim szybciej zauważysz rozregulowanie czy też niedokładność pomiarów!

Regularne przeglądy to również większe poczucie odpowiedzialności u pracowników. Warto o tym pamiętać.

Krok 5
Sprawnie zarządzaj narzędziownią i majątkiem firmy
Szukasz odpowiedniego rozwiązania dla budownictwa i produkcji? System Narzędziownia pomoże ci zorganizować działania, zarejestruje każde wydanie narzędzi oraz dostarczy wszelkich informacji o stanie majątku. Dzięki temu przyspieszysz przeglądy, przygotujesz pełną ewidencję maszyn budowlanych czy produkcji. Cały sprzęt i wyposażenie będzie też pod stałym nadzorem.

Efekty działań mających na celu zapobieganie kradzieży narzędzi

Ograniczenie nadużyć oraz kradzieży sprzętu czy dodatkowych kosztów to nie jedyne korzyści, które zauważysz po implementacji systemu. Między innymi:

Całkowitą kontrolę nad narzędziami, wyposażeniem, sprzętem
Dużo szybsze wydawanie narzędzi, a za tym idzie, lepszą organizację pracy brygad
Poczucie odpowiedzialności za sprzęt wśród pracowników
Mniejsze zużycie materiałów przy realizacji tych samych zadań co kiedyś
Efektywniejsze planowanie zakupów

Prawie całkowity zanik zaginięć narzędzi czy nieuzasadnionego zużycia sprzętu

Przetestuj System Narzędziownia w Twojej firmie!